Jak wybrać pędzel dla plastyka?

Pędzle to jedne z najczęściej używanych narzędzi przez plastyków. Właśnie dlatego powinny cechować się jak najwyższą jakością. Zasadniczo, pędzle składają się z trzech elementów – włosia, skuwki i uchwytu. Oczywiście, to włosie jest najważniejsze z punktu widzenia efektu pracy, dlatego powinno ono być dobrane do stosowanej techniki.

Po czym poznać, że pędzel jest dobry

Pędzle tanie często mają włosie nierównej długości. O ile różnica do 1 mm jest pożądana z uwagi na naturalniejsze rozprowadzanie farby, o tyle większe różnice sprawią, że farba będzie gorzej rozprowadzana, a pociągnięcia niepewne. Oznacza to także, że producent wypełnił pędzel tanim, krótkim włosiem. Istotne jest także, czy pędzel posiada wystarczająco dużo szczeciny, która tworzy zbiorniczek na farbę. Jeżeli jej brakuje, każde pociągnięcie pędzla będziemy musieli powtarzać, co nie tylko jest irytujące, ale utrudnia dobre malowanie.

Włosie dobrego pędzla powinno być rozdwojone, dzięki temu lepiej trzyma on lepiej farbę. Grubość włosa na całej długości powinna być równomierna. Ważne jest także, aby podczas malowania z pędzla nie wypadały włosy. Pozostają wtedy na obrazie i tworzą bardzo nieestetyczne wrażenie. Cała szczecina powinna być miękka, ale jednocześnie sprężysta.

Pędzel powinien być także dobrze wyważony, co oznacza, że musi mieć dobrze wyprofilowaną rękojeść. Artysta może nim pracować długo bez zmęczenia ręki. W sklepach można spotkać pędzle z rączką drewnianą i plastikową. Te pierwsze polecane są dla bardziej zaawansowanych użytkowników ze względu na większą wagę, ale także cenę. Rączki plastikowe chętniej wybierają początkujący artyści.

Artykuły dla plastyków, a rodzaje włosia pędzla

W zależności od rodzaju włosia, pędzle nadają się do różnych technik malarskich. Wyróżniamy następujące rodzaje włosia:

  • sobolowe,
  • wole lub bawole,
  • wiewiórcze,
  • syntetyczne,
  • wielbłądzie,
  • końskie,
  • świńskie,
  • borsucze

Oto charakterystyka niektórych z nich

Najczęściej wybieranym włosiem do akwareli są pędzle sobolowe Kolinsky. To bardzo trwałe narzędzia wykonane z futra norek syberyjskich. Dzięki niepowtarzalnej miękkości i gładkości bardzo równomiernie i delikatnie. Jednocześnie są bardzo  wytrzymałe i przy odpowiedniej pielęgnacji służą na lata. Włosie wole lub bawole jest bardzo ekonomiczne, a jednocześnie elastyczne i wytrzymałe dlatego znajduje zastosowanie w niemalże wszystkich technikach malarskich. Włosie kucyka jest często stosowane do używania tańszych farb wodnych. Jest miękkie i mocne, ale jego włókna łatwo tracą zapamiętany kształt.

Wreszcie włosie syntetyczne. Jest zbliżone w zastosowaniu do bawolego, ale znacznie tańsze w produkcji. Dobrze zatrzymują kolor i wodę. Są także znacznie bardziej wytrzymałe niż włókna zwierzęce. Najczęściej wykorzystywane do malarstwa olejnego, ale wysoka jakość ich wykonania sprawia, że nadają się niemalże do wszystkich technik.

Rekomendowane artykuły