Aparaty ortodontyczne – co musisz wiedzieć?

Aparaty ortodontyczne służą do prostowania zębów i zapobiegania ich przesuwaniu się podczas wzrostu, a także do ochrony przed uszkodzeniami. Mogą być również używane jako część ortodoncji (proces wyrównywania zębów) lub przez osoby, które przeszły operację szczęki lub inne prace dentystyczne. Osoby dotknięte chorobą mogą i tak wymagać leczenia ortodontycznego w późniejszym czasie. Istnieją dwa rodzaje aparatów: aparat stały i aparat zdejmowany – te ostatnie są używane częściej niż dotychczas ze względu na dużą elastyczność.

Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć?

Nauka ortodontyczna to nauka o zmianie kształtu, dopasowania i funkcji zębów. Znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. w stomatologii, higienie jamy ustnej, stomatologii, ortodoncji i estetyce. Osoba zajmująca się ortodoncją nazywana jest ortodontą. Ortodonci to lekarze, którzy specjalizują się w zapobieganiu wadom rozwojowym zębów za pomocą różnych urządzeń, w tym aparatów ortodontycznych lub innych rodzajów sztucznych nasadek, które pomagają wyprostować zęby. Pacjenci z problemami ortodontycznymi ze względu na swój złożony charakter wymagają profesjonalnej opieki.

Najbardziej znanym zastosowaniem w ortodoncji jest sytuacja, w której ktoś musi nosić zdejmowane aparaty ortodontyczne w celu skorygowania zniekształconego lub krzywego uśmiechu lub linii żuchwy. Istnieje jednak wiele innych zastosowań nowoczesnej technologii ortodontycznej.

Jakie są różne rodzaje aparatów ortodontycznych?

Wiele osób albo nie zdaje sobie sprawy z różnych rodzajów aparatów ortodontycznych, albo nie zna ich różnic. Istnieją głównie 3 rodzaje aparatów:

  1. Aparaty zdejmowane – powszechnie określa się je jako aparaty „niewidoczne”. Zwykle występują w trzech częściach i są wykonane z metalowych drutów, które można wyjąć, gdy poluzują się z powodu wzrostu dziecka.
  2. Aparaty stałe – zazwyczaj mają dwa lub więcej metalowych zamków, które muszą być przymocowane do zębów, ale mogą również mieć zamki ceramiczne, które są wykonane z porcelany.
  3. Clear Aligner – aparaty, które są praktycznie niewidoczne i wysoce komfortowe.

Jak znaleźć dobrego ortodontę w swojej okolicy?

Znalezienie dobrego ortodonty w Twojej okolicy może być trudne, ponieważ Internet jest pełen niewiarygodnych informacji. Znalezienie dobrego dentysty może być bardzo trudne, gdy potrzebujesz jak najszybciej uporać się z problemem. Przed znalezieniem specjalisty zdecydowanie warto jest posiłkować się opiniami osób, które miały okazję korzystać z danych usług.

Rekomendowane artykuły