Jak czyścić złoto?

Ozdoby ze złota należą do biżuteryjnej klasyki. Niebywale eleganckie, kojarzą się ze znakomitym gustem. Odpowiednio pielęgnowane, będą długo zachwycać blaskiem, ciesząc przy tym oczy właściciela.

Pielęgnacja złota nie jest jednak tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Niewłaściwe środki, brak ostrożności mogą doprowadzić do powstania rys oraz innych uszkodzeń. W jaki sposób czyścić złotą biżuterię, aby przywrócić jej blask?

Dlaczego złoto traci swój szlachetny wygląd?

Złoto to stosunkowo miękki, delikatny metal podatny na szereg czynników – od atmosferycznych (wilgoć, słońce) po mechaniczne (sprzątanie, mycie naczyń, prace w ogródku etc.). Materiał nie pozostaje obojętny na kosmetyki, domowe detergenty czy np. chlor obecny w miejskich pływalniach. Oprócz tego znaczenie ma skład stopu. Jeśli to czyste złoto, nie powinno utlenia się ani w powietrzu, ani w wodzie, ale gdy zawiera dodatek m.in. miedzi, z czasem może powstać na nim zielonkawy nalot.

Aby uniknąć uszkodzeń lub matowienia biżuterii, najlepiej ściągnąć złoty krzyżyk, łańcuszek czy obrączkę przed rozpoczęciem porządków bądź ćwiczeń. Dobrym rozwiązaniem będzie zdejmowanie jej przed myciem rąk, kąpielą czy wyjściem na basen, a także przed położeniem się spać. Jeśli złote ozdoby mają kamienie szlachetne typu szmaragdy, opale czy turkusy, trzeba pamiętać o tym, aby nie moczyć ich w wodzie. Lepiej też nie wystawiać ich na promienie słoneczne.

Złota zawieszka, obrączka czy kolczyki – jak je odświeżyć?

Profilaktyczne przecieranie miękką ściereczką lub szczoteczką przedłuży blask biżuterii ze złota. Co jednak, gdy złota zawieszka uległa zmatowieniu albo została zabrudzona? Można wtedy zastosować jedną z najprostszych domowych metod – kąpiel w wodzie gazowanej z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. Po wymoczeniu przez kwadrans złota zawieszka, pierścionek bądź kolczyki powinny na nowo błyszczeć. Zwłaszcza kiedy zostaną umyte miękką szczoteczką do zębów albo ściereczką, wypłukane pod bieżącą wodą, a następnie osuszone. Nie należy dodawać zbyt dużo płynu, ponieważ może pozostawić osad na powierzchni.

W razie gdyby woda z płynem nie usunęła zabrudzeń od razu, warto dolać do niej łyżkę spirytusu. Inny skuteczny trick to polerowanie złota ściereczką namoczoną w jasnym piwie. Później wystarczy przetrzeć ją czystą mokrą ścierką, a na koniec wytrzeć do sucha. Sprawdzi się również kąpiel we wrzątku. Złoty krzyżyk, obrączki czy wisiorek należy zalać gorącą wodą tak, aby w pełni pokryła biżuterię, a po ostygnięciu wypolerować.

Piękna złota biżuteria sklep internetowy

Jeśli posiadamy złotą biżuterię bez kamieni, można posypać ją sodą, polać niewielką ilością octu, a potem delikatnie przetrzeć i opłukać. W sytuacji, gdy nie mamy pod ręką sody, bez problemu zastąpi ją proszek do pieczenia. Dodatkowo warto posłużyć się cebulą, znakomitą do nabłyszczania. Po natarciu całej powierzchni złota sokiem pozostaje wypolerować je szczoteczką, a zacznie cudnie połyskiwać.

Jak widać, niewiele trzeba, aby odświeżyć kolczyki, pierścionki, medaliki oraz inne klejnoty ze szlachetnego kruszcu. Poza dbaniem o swoje skarby dobrze wybierać sprawdzone punkty. W kwestii takiej jak złota biżuteria sklep internetowy Zeccoro oferuje ozdoby z czystego złota. Kunszt ich wykonania, fantazyjność projektów oraz olśniewający blask pokochały już rzesze osób.

Rekomendowane artykuły