Masz problemy ze wzrokiem? Wszystko wygląda na zamazane, nawet pomimo dobrze dobranych okularów lub soczewek? A może masz problemy z widzeniem w nocy? To może być astygmatyzm! Co to jest? Czy jest się czego bać?
Szybkie fakty o astygmatyzmie
Nie jest on chorobą oczu ani chorobą w popularnym tego słowa znaczeniu. Astygmatyzm wynika z nieregularnego kształtu Twoich oczu, przez co źle skupiają światło. Nie masz się czego bać – astygmatyzm dotyczy 1 na 3 osoby, chociaż większość z nich nie ma o tym pojęcia.
Przeciętna gałka oczna ma idealny okrągły kształt, dzięki czemu światło może załamywać się równomiernie. Jednak niektórzy ludzie mają gałki oczne przypominające piłkę do footballu, przez co światło załamuje się za bardzo. W wyniku tego światło nie skupia się na siatkówce i nie daje Ci wyraźnego obrazu.
Kto jest narażony na wystąpienie astygmatyzmu?
Diagnozę astygmatyzmu możesz otrzymać jako dziecko lub dopiero jako dorosły. Do czynników ryzyka wystąpienia astygmatyzmu należą:
- historia rodzinna astygmatyzmu lub innych chorób oczu, takich jak stożek rogówki (zwyrodnienie rogówki),
- bliznowacenie lub ścienienie rogówki,
- zaawansowana krótkowzroczność, która powoduje zamazane widzenie z odległości,
- zaawansowania dalekowzroczność, która powoduje zamazane widzenie z bliska,
- przebycie pewnych typów operacji oka, takich jak operacja zaćmy.
Więcej dowiesz się na https://coopervision.pl/.
Czy astygmatyzm trzeba leczyć?
W wielu przypadkach astygmatyzm jest na tyle łagodny, że nie wymaga leczenia. Jednak jeśli doświadczasz bólów głowy, zmęczenia, zamazanego widzenia, jesteś krótkowidzem lub dalekowidzem albo występuje u Ciebie nadwrażliwość na światło, udaj się do optyka lub optometrysty w celu wykluczenia lub potwierdzenia diagnozy astygmatyzmu.
Co robić, jeśli mam astygmatyzm?
Pierwszym odruchem może być sobie zrobienie okularów, jednak lepszą alternatywę stanowią toryczne soczewki kontaktowe. Noszenie szkieł kontaktowych nie musi wymagać większej dyscypliny niż przy tradycyjnych okularach, gdy wybierzesz szkła jednodniowe. Jeśli masz ograniczony budżet, najtańszą opcją są szkła miesięczne. Ich pielęgnacja jest prosta, a w przeciwieństwie do okularów, nikt nie będzie wiedział, że je nosisz. Nie będziesz również ograniczony przy wyborze sposobów spędzania wolnego czasu.