Jak prawidłowo oświetlić lustro w łazience?

Lampy nad lustro

Wiele osób podczas urządzania łazienki skupia się przede wszystkim na oświetleniu sufitowym i zapomina o lustrze, które również powinno być dobrze oświetlone. Jak zatem wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe nad lustro?

Lampa nad lustro łazienkowe – dlaczego jest tak ważna?

Lustro w łazience ma przede wszystkim ułatwiać codzienną higienę. Najwięcej czasu przed lustrem spędzają kobiety, chociaż nie musi być to reguła. Podczas wykonywania makijażu czy golenia się bardzo ważna jest dobra widoczność. Dlatego warto rozważyć zakup specjalnego oświetlenia nad lustro łazienkowe.

Kinkiety łazienkowe nad lustro

Łazienka jest pomieszczeniem dość specyficznym o wysokim poziomie zawilgocenia. Dlatego do jej oświetlenia nie wystarczy zwykła lampa. Musi być ona wyposażona w odpowiednią oprawę, która nie pozwoli wodzie na dostanie się do środka. Lampy nad lustro muszą też spełniać wszelkie normy szczelności. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim klasyczne lampy przysufitowe. Dają one wprawdzie mocne światło, ale nie są tak skuteczne jak kinkiety przeznaczone do montażu nad lustrem. Oświetlenie nad lustrem jest bowiem zaprojektowane tak, aby emitować światło na osobę, które przed nim stoi. To oświetlenie miejscowe.

Jakie żarówki sprawdzą się w tym wypadku?

Kupując kinkiet nad lustro warto od razu pomyśleć o żarówkach, które będą emitować odpowiednie światło. Eksperci sugerują, aby w łazienkach stawiać na światło chłodne, które pozwala na lepsze widzenie szczegółów. Ta zasada obowiązuje również w przypadku oświetlenia nad lustrem. Jeśli mowa o mocy, natężenie światła powinno być proporcjonalne do jego chłodu. Zawsze najlepiej sprawdza się światło zbliżone do naturalnego. Nie bez znaczenia jest także wybór oprawy. Dobrym rozwiązaniem są oprawy mleczne, które rozpraszają światło. W łazience nie sprawdzają się z kolei reflektory halogenowe wrażliwe na kontakt z wilgocią. Najczęściej wykorzystuje się energooszczędne żarówki LED i kompaktowe świetlówki.

Oświetlenie nad lustrem – gdzie je powiesić?

Najczęściej kinkiety montuje się zaraz nad lustrem. Wówczas jednak cień pada na twarz od góry. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie dwóch takich samych lampek po bokach lustra. W takiej sytuacji twarz jest dobrze oświetlona z obu stron i nie powstają cienie. Eksperci sugerują, aby wybierać lampy, które mają więcej niż jedną żarówkę. Zbyt mocna moc pojedynczej żarówki nie jest dobrym rozwiązaniem. Za optymalne uważa się żarówki o mocy na poziomie 60W. W kwestii wysokości lampa powinna znaleźć się na średniej wysokości oczu, a więc około 170 cm nad ziemią.

A może lustro z wbudowanym oświetleniem?

Niekiedy dobrym rozwiązaniem może wydawać się zakup lustra, które od razu wyposażone jest w źródła światła. To jednak niepraktyczne i dość drogie. W takiej sytuacji nawet wymiana jednej żarówki może skończyć się koniecznością wezwania specjalisty czy wymiany całego lustra. W przypadku klasycznych kinkietów czy lamp nie jest to z kolei większym problemem. Żarówkę każdy może wymienić samodzielnie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami sklepu internetowego z oświetleniem i dodatkami wyposażenia wnętrz – Szykownydom.com.

Rekomendowane artykuły