Jak zwalczyć suchość w jamie ustnej?

Suchość w jamie ustnej może przytrafić się każdemu z nas. Wówczas odczuwamy dyskomfort, który jednak zanika po spożyciu odpowiedniej ilości płynów. Niemniej jednak w przebiegu chorób takich jak np. cukrzyca, suchość w jamie ustnej staje się o wiele bardziej skomplikowaną dolegliwością. Nie zmienia to jednak faktu, że diabetycy mogą sobie z tym problemem radzić na wiele sposobów. Wobec tego, jak zwalczyć suchość w jamie ustnej?

Suchość w jamie ustnej – jakie może przynieść konsekwencje?

Bez względu na to, czy zmagamy się z cukrzycą czy też nie, suchość w jamie ustnej nie jest dla nas komfortowa. Jednocześnie, jeśli jest to jedynie chwilowa dolegliwość, która może pojawić się np. w wyniku zbyt suchego powietrza, możemy się z nią uporać po prostu wypijając szklankę wody. Suchość w jamie ustnej, która pojawia się w przebiegu cukrzycy jest nieco bardziej skomplikowana. Często bowiem towarzyszy jej halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust. Diabetycy muszą jednak wiedzieć, że suchość w jamie ustnej – utrzymująca się przez dłuższy czas, może przynieść poważne konsekwencje. Możemy do nich zaliczyć chociażby:

  • nadmierne przesuszenie śluzówki, które prowadzi do powstawania ran we wnętrzu jamy ustnej;
  • pęknięcia kącików ust, czyli bolesne zajady;
  • zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy.

Osoby, ze zmniejszonym lub niedostatecznym wydzielaniem śliny mogą więc odczuć cały szereg innych dolegliwości. Z tego też powodu ważne jest to, by z suchością w jamie ustnej skutecznie walczyć.

Suchość w ustach – jak zwalczyć?

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie odnośnie tego jak zwalczyć suchość w ustach? W przypadku diabetyków jest to bowiem stan nawracający, a co za tym idzie, znacznie obniża on komfort życia. Otóż najlepszym rozwiązaniem stają się specjalne preparaty na suchość w jamie ustnej. Do najskuteczniejszych z nich z pewnością zalicza się sztuczna ślina. Jest to nic innego jak bezpieczny w użyciu spray na suchość w jamie ustnej, który przynosi niezwykle zadowalające efekty. Jak łatwo można się domyślić, sztuczna ślina została stworzona w taki sposób, by skutecznie zastępowała naszą naturalną wydzielinę. Dzięki niej można więc zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia błon śluzowych i zapomnieć o uporczywymy problemie. Sprawy na suchość w jamie ustnej – o ile tylko uda się nam go odpowiednio wybrać – będzie przyczyniał się także do niwelowania dyskomfortu i przykrego zapachu z ust. 

Jak jeszcze można walczyć z suchością w jamie ustnej?

Jeśli diabetycy zastanawiają się, jak zwalczyć suchość w ustach?, wówczas warto zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. W przypadku diabetyków jest to niezwykle istotne, gdyż samo schorzenie, z którym się oni borykają, może doprowadzić do rozwoju próchnicy i pojawienia się aft. Tak więc, diabetycy mogą niwelować suchość w jamie ustnej poprzez dobranie odpowiednich past do zębów – np. pasty z ksylitolem, ale także przez stosowanie płukanek o działaniu antybakteryjnym. W ten sposób będą oni mogli na bieżąco dbać o usuwanie kamiennego osadu z zębów, a także zadbają o usunięcie bakterii z błon śluzowych i dziąseł. Warto również pamiętać, że diabetykom, którzy borykają się z suchością w jamie ustnej, zaleca się także spożywanie dużej ilości płynów – około 2 -3 litry wody dziennie. W ten prosty sposób będą oni w stanie na bieżąco redukować objawy przesuszenia śluzówek. Warto jednak pamiętać, że preparaty. takie jak np. sztuczna ślina, będą najlepszym wsparciem w terapii.

Rekomendowane artykuły