Kosmetyki naturalne a organiczne – subtelne różnice, które mają znaczenie

Kosmetyki naturalne a organiczne - subtelne różnice, które mają znaczenie

Wraz z rosnącym poziomem świadomości dotyczącej składu różnego rodzaju produktów, coraz większą wagę przywiązujemy do ich analizy i coraz więcej czasu przeznaczamy na podjęcie świadomej decyzji o ich zakupie. Nie inaczej jest z kosmetykami, których skład budzi coraz większe zainteresowania. Istniejący trend powrotu do natury i jej wykorzystaniu do pielęgnacji zdrowia i urody sprawił, ze na rynku pojawiło się wiele kosmetyków o naturalnym składzie. Część konsumentów jednak myli dwa typy kosmetyków, zastanawiając się czy kosmetyk naturalny a organiczny są tym samym.

Kosmetyk naturalny a organiczny – czyżby to samo?

Jak się okazuje, kosmetyk naturalny a organiczny różni się ilością składników pochodzenia organicznego. Większość z nich pozyskiwanych jest ze specjalnie przystosowanych do tego celu upraw. Aby dany składnik zasługiwał na miano organicznego, musi posiadać specjalny certyfikat i pochodzić z uprawy poddanej rygorystycznej kontroli. Certyfikat taki musi zostać wydany przez jedna z renomowanych instytucji, o czym warto pamiętać, gdyż wielu producentów umieszcza na swoich produktach certyfikaty fałszywe, wprowadzając tym samym nieświadomych konsumentów w błąd. Kosmetyk naturalny a organiczny może się więc różnić na przykład zawartością pestycydów. Kosmetyki naturalne, podobnie jak organiczne, składają się z substancji pochodzenia naturalnego, jednak niektóre instytucje dopuszczają w nich kilkuprocentową zawartość substancji sztucznych. Prawdziwe kosmetyki organiczne za to składać się muszą z substancji naturalnych, z których przynajmniej 90% pochodzi z certyfikowanych upraw, a czystość produktów, przejawiająca się brakiem zawartości pestycydów i sztucznych nawozów, dopilnowywana jest z najwyższą starannością. Z powodu nadawania fałszywych certyfikatów zakup kosmetyku naturalnego a organicznego sprawia konsumentom spory problem.

Kosmetyk organiczny – najlepszy wybór?

Wybór kosmetyku naturalnego a organicznego budzi wśród bardziej świadomych osób jednak pewne wątpliwości dotyczące kwestii wyższości kosmetyków organicznych nad tymi, które chociaż składają się całkowicie lub niemal całkowicie z substancji naturalnych, uważane są powszechnie za gorsze od tych z odpowiednim certyfikatem. Nie zawsze tak jest, gdyż wśród kosmetyków naturalnych można znaleźć takie, które zasługują na miano organicznych i charakteryzują się równie czystym składem, jednak nie posiadają stosownego certyfikatu. Fakt zaniechania jego uzyskania może wynikać z wysokich kosztów tego przedsięwzięcia. Zarówno produkcja, jak i proces późniejszej kontroli kosmetyku naturalnego a organicznego generują spore koszty, jednak produkcja i dopilnowywanie poziomu jakości tych organicznych charakteryzują wydatki na dużo wyższym poziomie. Odpowiedni certyfikat daje jednak stuprocentową pewność braku niepożądanych substancji. warto tez oczywiście zauważyć, że nawet kosmetyki pochodzenia naturalnego bez stosownych certyfikatów są o wiele lepszym wyborem niż te najbardziej rozpowszechnione, które często zawierają szereg szkodliwych dla zdrowia i urody substancji.

Rekomendowane artykuły