Łyżwy figurowe, a hokejowe. Czym się różnią?

W okresie zimowym, gdy na dworze mroźno i zimno, chętnie oddajemy się jeździe na łyżwach, gdyż jest to jeden z niewielu sposobów na aktywne spędzenie wolnego czasu. To sport, który nie tylko przynosi wiele satysfakcji, ale również jest nieoceniony dla zdrowia i kondycji organizmu. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z tą aktywnością często zastanawiają się, czy lepszym wyborem będą dla nich łyżwy figurowe, czy hokejowe. Czy oba te modele różnią się czymś między sobą? Dla kogo są polecane? 

Łyżwiarstwo – aktywność fizyczna godna polecenia

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na łyżwy figurowe, czy hokejowe, należy przede wszystkim pamiętać, że jest to dyscyplina sportowa, która przynosi nieocenione korzyści dla zdrowia. Jak się bowiem okazuje, w ciągu godzinnej jazdy pozwala spalić nawet 800 kalorii, przyczyniając się do wymodelowania (brzuch, uda i pośladki) i optycznego wysmuklenia sylwetki. Co więcej, poprawia zmysł równowagi, angażując do pracy całe ciało. 

Łyżwy figurowe – dla kogo przeznaczone? 

Czy łyżwy figurowe są przeznaczone dla mnie? Z takimi wątpliwościami często mierzy się wiele osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tym rodzajem aktywności. Jak się okazuje, ten model łyżew nie jest polecany amatorom. Doskonale nadaje się dla tych, co opanowali już podstawy jazdy, a dodatkowo chcą ją urozmaicić różnymi akrobacjami, jak piruety, podskoki czy spirale. Specjalna konstrukcja łyżew figurowych sprzyja wykonywaniu tych trików, ponieważ posiada zupełnie inną płozę niż hokejówki. 

Figurówki są również cięższe oraz wyższe, przez co zapewniają kostce lepszą stabilizację. Ich płoza zakończona jest specjalnymi ząbkami, które zapewniają większą zwrotność i tym samym wprowadzenie do jazdy elementów tanecznych, choreograficznych. Łyżwy figurowe mogą być również wykorzystane do dynamicznej jazdy rekreacyjnej.

Łyżwy hokejowe – czy to dobry wybór dla początkującego? 

Skoro kupno łyżew figurowych nie stanowi najlepszej propozycji dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z łyżwiarstwem, to czy dobrą alternatywą mogą okazać się hokejówki? Jak się okazuje – tak, ponieważ ich unikatowa konstrukcja okazuje się gwarantem bezpiecznej jazdy. Zbudowane tak, aby nie tylko zapewnić maksymalną stabilizację, ale również poczucie bezpieczeństwa. Posiadają specjalne wzmocnienia na pięcie, które mają za zadanie zabezpieczyć ścięgno Achillesa. Płoza w hokejówkach, w przeciwieństwie do tej znajdującej się w łyżwach figurowych, nie zawiera ząbków, przez co ułatwia sprawne poruszanie się po tafli lodowiska. 

Rekomendowane artykuły