Magia mydeł marsylskich

mydło marsylskie

Wśród nowości kosmetycznych co jakiś czas pojawiają się produkty, które tak naprawdę w pewnych regionach znane były od pokoleń. Mydła marsylskie są na to doskonałym przykładem – produkowane przez wieki we Francji, teraz stały się popularne praktycznie w całej Europie i służą pielęgnacji całych rodzin, od delikatnej skóry noworodków, aż do wymagającej cery dojrzałej.

Co jednak sprawia,mydło marsylskie że mydła te są aż tak popularne w świecie, w którym kosmetyków nie brakuje? Chodzi przede wszystkim o recepturę, ale również i właściwości tych produktów, dzięki którym stają się one wyjątkowymi kosmetykami pielęgnacyjnymi dla całej rodziny. Sprawdźmy zatem, czym wyróżniają się mydła marsylskie na tle innych produktów.

Receptura i wytwarzanie

Niestety, wraz z popularyzacja mydła marsylskiego pojawia się w sprzedaży sporo produktów, które nie do końca odpowiadają jego idei. Mowa przede wszystkim o mydłach nieco tańszych, ale z dodatkami sztucznymi, zwłaszcza zapachowymi. Tymczasem prawdziwe mydło z Marsylii stworzone jest ze stu procent naturalnych składników. W jego skład wchodzą przede wszystkim tłuszcze roślinne, przede wszystkim oleje – musi ich być przynajmniej 72%. Dodatkami są olejki eteryczne, woda oraz ług czy sól kaustyczna. Taki skład gwarantuje, że mydło jest w pełni naturalne oraz bezpieczne dla skóry każdego rodzaju. Początkowo mydło to tworzono wyłącznie z oliwy z oliwek gotowanej z ługiem; dziś wykorzystuje się również inne oleje. Warto tylko zadbać o to, aby skład wybranego przez nas mydła nie zawierał np. oleju palmowego.

Właściwości mydła

Cały urok mydła marsylskiego leży przede wszystkim w jego właściwościach. Bardzo łagodnie oddziałuje ono na skórę, jednocześnie dobrze myjąc; ma przy tym właściwości nawilżające, a nie wysuszające, jak sztuczne mydła. Wspomaga ochronę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Może być pomocne szczególnie w przypadku suchych włosów oraz cery, bo tłuszcze odżywiają je i przywracają blask oraz nawilżenie. Z tego samego powodu doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry atopowej czy niemowlęcej; tutaj trzeba jednak pamiętać, aby wybierać tradycyjne mydło bez dodatków olejków eterycznych, najlepiej wytwarzane z oliwy z oliwek. Udowodniono również, że takie mydło sprawdza się w pielęgnacji zwierząt, dbaniu o drobne otarcia i rany, a także… myciu drewnianych podłóg!

Prawdziwe mydła marsylskie są produktami droższymi, ale jednocześnie wyróżniającymi się doskonałą jakością. Warto w nie zainwestować, bo nadają się do pielęgnacji skóry całej rodziny. Wystarczy dobrać odpowiedni ich rodzaj.

 

Rekomendowane artykuły