Moda prosto z ulicy

Moda prosto z ulicy

W języku polskim znajduje się całkiem sporo słówek zapożyczonych z języka angielskiego. Wszystko dlatego, że dany przedmiot lub zjawisko zdobyło popularność szybciej niż „mądre głowy” wymyśliły dla niego nazwę. Nie inaczej jest w przypadku pewnego trendu w modzie.

„Moda ulicy”?

W mowie potocznej kilka lat temu pojawiło się określenie streetwear. Słowo możemy przetłumaczyć jako „moda ulicy”, jednak to znacznie spłyca trend. To coś więcej niż tylko moda lub chwilowy kaprys ulicy. Zobacz dlaczego streetwear pokochały miliony ludzi na całym świecie.

Styliście a ludzie

Cechą charakterystyczną, która wyróżnia streetwear od innych trendów jest fakt, że światowa moda nie ma dużego wpływu na jego kształt. Jest to swoiste i bardzo szczególne przemieszanie sztuki, mody z polityką i aktualnie panującymi nastrojami społecznymi. Sporą rolę odgrywa tutaj muzyka – można śmiało stwierdzić, że to artyści mają większy wpływ na streetwear niż projektanci.

Inspiracje

Streetwear całymi garściami czerpie z mody lat 90. i 80. Często widać również inspiracje latami 60. W tym trendzie znajdziemy najwięcej nawiązań do zachodniego stylu skate, sporo elementów mody hip-hopu, a nawet nieco mody japońskiej ulicy. Najciekawsze i najodważniejsze połączenia tworzą oczywiście ludzie młodzi, którzy chcą mocno zamanifestować swoje „ja” poprzez strój.

Dla kogo

Nie da się ukryć, że streetwear jest stylem, w którym dominuje wygoda. Obok wyrażania własnego charakteru, to właśnie komfort ma największe znaczenie. Z tego powodu sięgają po niego zarówno ludzie młodzi, jak i nieco bardziej dojrzali. Styl jest określany mianem unisex, co oznacza, że nie zna granic wytyczonych przez płeć. Czy dorośli nie będą wyglądać niepoważnie w tym stylu? Nie, jeżeli odpowiednio dobiorą poszczególne elementy garderoby. Młodsi mają taryfę ulgową i mogą tworzyć kontrowersyjne połączenia (np. spodnie dresowe plus szpilki). Starsi muszą uważać i trzymać się raczej jednej linii tematycznej, unikać krzykliwych kolorów, czy młodzieżowych haseł na nadrukach.

Ponadczasowość

Moda ulicy, to nie tylko moda, zobacz na czym polega streetwear jako styl życia i manifestacja swoich poglądów. Nie ma tutaj miejsca na sztywne ramy, zaś sam styl ewoluuje wraz z muzyką, czy sztuką, dlatego można śmiało stwierdzić, że trend ten jest ponadczasowy. To połączenie wygody z ciekawym lookiem wyrażającym osobowość i przynależność, to również luz wymieszany z pewnym wysublimowaniem. Wybierając streetwear mamy pewność, że ubieramy się według swoich zasad, a nie tego, co proponują wielkie domy modowe.

Rekomendowane artykuły