Na co zwrócić uwagę wybierając czapeczkę dla noworodka?

Podpowiemy Ci na jaki materiał się zdecydować, jaki rozmiar kupić i o czym jeszcze trzeba pamiętać.

Główka maluszka tuż po narodzinach potrzebuje szczególnej ochrony. Nasza tzw. temperatura pokojowa jest znacznie niższa, niż ta, do której przywykł w brzuchu mamy. Dlatego w pierwszych dniach możemy zakładać czapkę nawet po mieszkaniu, szczególnie po kąpieli. Jaka powinna być czapeczka? Jaki materiał wybrać, jaki rozmiar oraz na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jaki rozmiar czapki dla noworodka?

Najważniejszym kryterium w wyborze każdego elementu odzieży w pierwszych miesiącach życia jest wygoda. Czapka nie może nigdzie uciskać, wrzynać się, nie może być zbyt mała. Jeśli kompletujesz dopiero wyprawkę, kup czapki w kilku rozmiarach. Potem wyjście na zakupy nie będzie już takie proste. Nawet jeśli lekarz zapewnia Cię, że dziecko jest duże, czy drobne, te pomiary mogą nie być bardzo miarodajne. Zakłada się, że przeciętny noworodek nosi czapkę na 36-38 cm. Warto przy tym pamiętać, że rozmiary mogą się różnić u poszczególnych producentów. Spokojnie też możesz kupować większe czapki. Prędzej, czy później się przydadzą.

Najlepsza tkanina na czapkę dla noworodka

Powinna ona być elastyczna, delikatna i przepuszczająca powietrze. Nie może podrażniać delikatnej skóry maluszka, ani uciskać główki, która wciąż rośnie.

Przy ładnej pogodzie oraz do stosowania w domu doskonale sprawdzi się cienka bawełna lub tkanina bambusowa. Ciekawe modele znajdziesz w sklepie internetowym https://colorstories.pl/. Wszystkie wykonane są z najwyższej jakości tkanin, które nie powodują alergii i stworzone są z myślą o delikatnej skórze noworodków.

Na spacerach w chłodniejsze dni dobrze jest mieć czapkę z grubej bawełny, polaru lub mieszanki bawełny z akrylem. Pamiętaj, by właściwie wybierać czapkę do pogody. Nie tylko wychłodzenie głowy jest groźne, przegrzanie również.

Jaki model czapki wybrać?

Na spacerach najlepiej sprawdzają się czapeczki wiązane pod brodą. Nie przekręcają się, nie odsłaniają uszu tak, jak modele bez troczków. Koniecznie jednak trzeba uważać, by wiązać je delikatnie.
W ciepłym mieszkaniu noworodek nie musi nosić czapki, jednak po kąpieli, podczas werandowania lub gdy po prostu otworzysz okno, dobrze jest założyć dziecku klasyczną czapeczkę o prostym kroju. Zwróć uwagę, na to, by wewnętrzne szwy nie uciskały główki i nie odciskały się na skórze.

Rekomendowane artykuły