Ósemka – wszystko co musisz wiedzieć

Ósemka - wszystko co musisz wiedzieć

Ósemki, określane potocznie jako zęby mądrości. Cóż, na pewno posiadaczom nie dodają inteligencji, a zamiast tego mogą przynieść wiele problemów – bólu, nieprzyjemności oraz kosztów. Zęby mądrości należą do nietypowej grupy zębów. Bardzo często się zdarza, że rosną krzywo i w ogóle nie utrzymują stosunków anatomicznych w obrębie jamy ustnej. Odrębnym problemem jest już fakt, iż same z siebie zęby mądrości wyrzynają się często tam, gdzie nie ma miejsca na kolejne zęby.

Skąd i po co te ósemki?

Nie wszyscy posiadają ósemki. Ich występowanie jest określane mianem atawizmu, a więc zjawiskiem pierwotnym, ewolucyjnym które przetrwało pomimo ciągłej ewolucji, zmiany sposobu żywienia się etc. Podobnie jak z umiejętnością do poruszania uszami, którą posiadają niektóre osoby. Same z siebie zęby mądrości kojarzone są z bólem – bardzo często wyrzynanie powoduje silne dolegliwości bólowe, stan zapalny – czasami wymagający wizyty u dentysty i leczenia antybiotykowego. Często w niszach przy wyrzynających się ósemkach powstają małe kieszonki, które wypełniają się resztkami pokarmowymi. Dochodzić może do poważnych i bolesnych zakażeń, często wikłanych szczękościskiem. Tematem odrębnym jest sama próchnica ósmych zębów, co wynika z trudnej lokalizacji, gromadzenia się resztek i braku możliwości dokładnego doczyszczenia zębów. Są one więc pierwotnymi kandydatami do ekstrakcji.

Czy mogą się one przydać?

Jeśli uda się zadbać o ósemki, to mogą się okazać bardzo wartościowymi zębami. Przy dobrze zachowanych i zdrowych zębach mądrości możliwe jest ich przeszczepienie w miejsce utraconego trzonowca lub też trzonowca mocno zniszczonego przez proces próchnicowy. Taki przeszczep autologiczny przyjmuje się bardzo dobrze i daje pełną funkcjonalność aparatu żucia. Decyzja o ekstrakcji powinna być więc podejmowana indywidualnie, uwzględniając wszelkie ryzyko oraz potencjalne korzyści wynikające z obecności ósmego zęba w obrębie połowy łuku zębodołowego.

Dolegliwości związane z wyrzynaniem się można ograniczyć stosując miejscowo płukanki przeciwbakteryjne lub też maści zawierające polidokanol oraz lizat krwinek bydlęcych. W razie bardzo mocnego bólu konieczna będzie wizyta u stomatologa.

Rekomendowane artykuły