Pralka z suszarką czy pralka i suszarka osobno?

Pralko suszarka i suszarka to dwa typy urządzeń, które coraz częściej kupujemy. Pozwalają one zapomnieć o kłopotliwym, zwłaszcza w jesienno-zimowe miesiące, rozwieszaniu i suszeniu mokrych ubrań. Zobacz, które urządzenie będzie odpowiednie dla Ciebie?

Suszenie wypranych rzeczy może być kłopotliwe, zwłaszcza jesienią i zimą. Warto wówczas zainwestować w zakup suszarki bębnowej lub pralko-suszarki. Która będzie jednak lepsza?

Suszarka bębnowa – cechy

 • Odrębne, całkowicie niezależne urządzenie. Można jednocześnie robić pranie w pralce i suszyć tekstylia w suszarce.
 • Zajmuje dodatkową przestrzeń. Dobre rozwiązanie do domów i mieszkań, gdzie wygospodarowanie dodatkowego miejsca na suszarkę nie stanowi problemu.
 • W pełni funkcjonalna.
 • Tańsza od pralko-suszarki, ale droższa, gdy trzeba kupić i suszarkę, i pralkę.

Cechy pralko-suszarek

 • Urządzenie dwa w jednym. Nie da się w nim prać i suszyć odzieży jednocześnie.
 • Zajmuje mniej miejsca. Polecane rozwiązanie do małych domów i mieszkań.
 • Ponieważ łączy funkcje dwóch odrębnych urządzeń, to może być pozbawiona części funkcjonalności.
 • Droższa od samej suszarki, ale tańsza, gdy porównamy ją z ceną zakupu oddzielnej suszarki oraz pralki.

Suszarka, pralka czy pralko suszarka?

W pralko suszarkach znajdziesz podobne programy co w pralkach. Wszystkie pralki z suszarką mają programy podstawowe, czyli:

 • 60°C do tkanin bawełnianych, białych i kolorowych, mocno zabrudzonych,
 • 40°C do tkanin syntetycznych, białych i kolorowych, średnio i lekko zabrudzonych,
 • 30°C do tkanin wełnianych, bez wirowania.

Dodatkowo niektóre pralko-suszarki mają programy prania bąbelkowego, prania parowego lub program alergiczny. Wobec powyższego pytanie czy pralka czy pralko suszarka można uznać za nieaktualne.

Suszarki będą dysponowały większą liczbą programów suszenia i ich zróżnicowaniem w zależności od rodzaju suszonej odzieży. Wśród ważnych funkcji suszarek należy wymienić między innymi możliwość suszenia wełny w koszu lub suszenia butów. W pralkach z suszarką masz najczęściej do wyboru dwie podstawowe możliwości suszenia:

 • do prasowaniarzeczy są suche, ale mogą wymagać prasowania,
 • do szafy rzeczy są suche nie wymagają prasowania – zapewnia to suszarka kondensacyjna z funkcją pary.

Oprócz tego w suszarkach i pralko suszarkach możesz spotkać się z dodatkowymi programami, jak na przykład delikatne suszenie (suszarka kondensacyjna z funkcją pary), auto-osuszenie czyprogram przeciwwirusowy.

Zarówno pralka z suszarką, jak i suszarka jest w stanie odświeżyć odzież, która długo wisiała w szafie. Oba urządzenia posiadają także nowoczesne i zabezpieczenia przed dostępem dla dzieci (np. blokadę panelu sterowania).

Dla kogo pralko suszarka, dla kogo suszarka i pralka?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, ile możesz poświęcić miejsca w domu. Jeżeli: w Twojej łaziensce do tej pory mieściła się tylko pralka i nie masz dodatkowego miejsca, w którym swobodnie postawiłbyś suszarkę; masz nieduże mieszkanie, bez balkonu lub tarasu, gdzie w ciepłe dni mógłbyś suszyć pranie; szukasz kompromisu między wygodą a oszczędnością miejsca to wybierz urządzenie 2 w 1, czyli pralko suszarkę.

 Natomiast jeśli: masz dużą łazienkę lub pralnię na poddaszu czy w kotłowni, Twoja rodzina jest kilkuosobowa i masz dzieci, często pierzesz, a w związku z tym masz dużo rzeczy do wysuszenia, wybierz dwa osobne urządzenia, czyli suszarkę i pralkę.

Koszt eksploatacji

To oczywiście zależy od parametrów. Najtańsze modele pralek z suszarką zakupimy za około 1500 złotych, podczas gdy te większe i bardziej rozbudowane mogą kosztować kilka razy więcej.

Suszarkę opłaca się kupić do nowoczesnego typu pralki automatycznej. Jeżeli posiadasz w domu starszą pralkę automatyczną, która niezbyt doskonale wiruje pranie, to użytkowanie suszarki jest bardzo nieekonomiczne. Warto kupić pralkę oraz suszarkę w jednym czasie i od tego samego producenta oraz wziąć pod uwagę jej klasę energetyczną.

Rekomendowane artykuły