Scrapbooking, czyli kreatywny sposób na zachowanie wspomnień

Duża liczba osób, gdy pierwszy raz słyszy o scrapbookingu, zadaje pytanie: ale czym jest scrapbooking? Na to właśnie pytanie odpowiedź zostanie podana poniżej. W tłumaczeniu z języka angielskiego słowo „scrapbook” to album z wycinkami lub inaczej mówiąc album do wklejania. Lecz w dzisiejszych czasach „skrapowanie” o wiele bardziej wykracza poza taką definicję, obejmując większy obszar swoich działań. Warto zapoznać się z historią scrapbookingu, poznać, jak dzisiaj on wygląda, na czym polega tak zwane skrapowanie oraz czego potrzeba, aby zacząć swoją własną przygodę z tego rodzaju rękodziełem.

Scrapbooking – co to jest?

Scrapbooking, pomimo tego, że nazwa ta brzmi obco i nie każdy wie co ona znaczy, to ta sztuka już od wielu lat jest zakorzeniona w naszej kulturze. Już nasze babki i prababki się tym zajmowały. W każdym domu znajdziemy między innymi album ze zdjęciami, które są do niego powklejane, zeszyt z pożółkniętymi kartkami, gdzie są wklejony wycinki z gazet, stary pamiętnik z dawnych lat, świąteczne choinki, które zostały wycięte ze świątecznych kartek z życzeniami, naklejki na kopertach, które mają ręcznie wpisany adres, zasuszone kwiaty pomiędzy stronami notatnika, listy pochowane w skrzynkach i skrzyneczkach.

Scrapbooking jest zamiłowaniem do wspomnień. To chęć zatrzymania danej chwili, uwiecznienia tego momentu i to nie tylko w formie takiej jak opowieść, ale także jako obraz. Dla osób zajmujących się scrapbookingiem ważne są wrażenia wizualne i takie rzeczy, które kojarzą nam się z ważną chwilą w życiu. Scarapbooking umożliwia, że możemy to wspomnienie jeszcze lepiej zatrzymać w swojej pamięci.

Spopularyzowanie oraz historia scrapbookingu

Scrapbooking zyskał na popularności dzięki Stanom Zjednoczonym. To właśnie je uważa się za jego kolebkę. Ta kreatywna metoda tworzenia jest coraz bardziej popularna i słynna i to już od lat siedemdziesiątych. Coraz większa liczba osób chce się tym zajmować. Prawda jest taka, że ciężko znaleźć taki dom, w którym nie byłoby rzeczy, chociaż malutkiego drobiazgu, który stworzony został właśnie z zamysłu scrapbookingu.

W dzisiejszych czasach scrapbooking jest również wielkim biznesem na całym świecie, który określa się na kilka milionów. W niebywale szybkim, a wręcz zastraszającym tempie powstają coraz to nowsze dodatki oraz akcesoria. Taka sytuacja z pewnością może trochę przytłoczyć początkujące osoby w tej właśnie sztuce. Sklep Keeping Memories Alive to pierwszy znany sklep na świecie z branży scrapbookingowej. Otwarty został on w 1981 roku i istnieje do dzisiejszego dnia. Ten sklep jest jednym z tych które są najbardziej rozpoznawalne w tej branży.

Scrapbooking – dla kogo jest to hobby?

Osoby, które tworzą i zajmują się scrapbookingiem nazywa się scrapbookerami albo scrapekrami. W internecie znaleźć można bardzo dużą ilość tematycznych grup zrzeszających fanów tego właśnie hobby. Dzielą się oni tam swoimi pomysłami, doświadczeniem oraz radami. Jeżeli szukacie miejsca przyjaznego dla osób poczatkujących w scrapbookingu, to poszukaj takich grup w sieci.

Pewnie zadajesz sobie pytanie „czy scrapbooking to hobby dla mnie”? Jeżeli masz artystyczną duszę, jesteś kreatywny, lubisz działania z klejem, papierem i nożyczkami oraz tworzyć różne rzeczy, to na pewno spodoba Ci się scrapbooking.

Rekomendowane artykuły