Astygmatyzm – przyczyny występowania

Astygmatyzm to wada wzroku, która dotyka osoby w każdym wieku. Powoduje nie tylko zaburzenia widzenia, ale jest również przyczyną innych dolegliwości, które potrafią być naprawdę uciążliwe.

Nic więc dziwnego, że wiele osób, które cierpią z powodu tej wady wzroku zastanawia się jaka jest jej przyczyna. Spróbujmy więc rozwikłać tą zagadkę.

Czym jest astygmatyzm i jak się objawia?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która spowodowana jest różną siłą, z jaką promienie światła załamują się w dwóch, równoległych do siebie płaszczyznach oka. Chorobę tę nazywamy również niezbornością.

Objawy, które wskazują na astygmatyzm są naprawdę różnorodne. Nie w każdym przypadku pojawiają się wszystkie. Wśród nich znajduje się bowiem zaburzenie oceny odległości, widzenie linii prostych jako zakrzywione, zamazany obraz. Osoby, które posiadają tą wadę wzroku często skarżą się także na bóle głowy, mrużą oczy, mają problem z ich ciągłym tarciem. 

Co wiadomo o przyczynach astygmatyzmu?

Lekarze od wielu lat badają przyczyny powstawania astygmatyzmu ze szczególnym zainteresowaniem, ponieważ naturalny astygmatyzm posiada każdy z nas. Wówczas nie wpływa on jednak na zaburzenia widzenia. Obecnie uważa się, że najczęstszą przyczyną astygmatyzmu są geny i jest on dziedziczną wadą. Często towarzyszy też krótkowzroczności. To jednak nie wszystko. Astygmatyzm mogą wywoływać bowiem również zwyrodnienia w obrębie gałki ocznej oraz wszystkie urazy mechaniczne takie jak rany, uszkodzenia czy blizny.

W jaki sposób możemy skorygować tę wadę wzroku?

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która wymaga korekcji. Na szczęście osoby, które cierpią na tą przypadłość mogą skorzystać z wielu różnych metod leczenia, dzięki którym mogą odzyskać ostrość widzenia. Podstawową metodą jest oczywiście noszenie okularów korekcyjnych. Nie da się jednak ukryć, że dla wielu aktywnych osób jest to dość problematyczne. Dlatego też coraz większa grupa osób decyduje się na noszenie soczewek korekcyjnych. Astygmatyzm można również leczyć operacyjnie za pomocą urządzenia laserowego.

Podsumowując, choć astygmatyzm jest dość uciążliwą wadą wzroku a przyczyny jego występowania nie zawsze możemy prawidłowo rozpoznać – nie należy się martwić. Obecnie mamy bowiem sporo możliwości korygowania tej wady, dzięki czemu osoby, które się z nią zmagają mogą cieszyć się ostrością widzenia i dobrym samopoczuciem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego schorzenia zapoznaj się z informacjami, które znajdziesz na stronie https://coopervision.pl/troska-o-wzrok-i-zdrowie-oczu/co-jest-astygmatyzm

Rekomendowane artykuły