Bawełna satynowa a satyna bawełniana – znasz różnice?

Bawełna satynowa a satyna bawełniana - znasz różnice?

Z czym kojarzy Ci się bawełna, a z czym satyna? Bawełna pewnie z koszulką typu T-shirt lub chustką pod szyję, a satyna z czymś bardziej odważnym lub zwyczajnie z koszulą nocną czy pełną szyku i elegancji pościelą. Czy wiesz, że na rynku dostępne są połączenia tych materiałów. Czy wiesz, jakie są różnice między bawełną satynową a satyną bawełnianą?

Rozwiązanie idealne

Czysta bawełna utożsamiana jest z większością ubrań, tych lekkich i tych cieplejszych, przewiewnych i przede wszystkim wygodnych. Często pościele, którymi obleczone są nasze kołdry, także są bawełniane. Jest to materiał powszechny i stosunkowo tani. Satyna to szyk i elegancja, materiał uznany za niedostępny dla wszystkich, zarezerwowany dla ludzi z tzw. wyższych sfer. Mimo plusów, materiały te mają kilka minusów, które powodują, że kilkukrotnie zastanowimy się zanim wybierzemy materiał, z którego ma być wykonana potencjalnie nasza ulubiona pościel. Bawełna może powodować uczucie gorąca, satyna uczucie zimna i braku przewiewności, cena w porównaniu do bawełny jest wyższa.
Bawełna satynowa a satyna bawełniana – widząc te słowne połączenia wydaje nam się, że ten pierwszy materiał zawiera więcej bawełny, a ten drugi więcej satyny. Czy to naprawdę są dwa różne materiały? Jeśli bliżej się temu przyjrzymy, zagadka zostaje rozwiązana.

Trafne połączenie materiałów

Satyna bawełniana to nic innego, jak materiał wytworzony z włókien bawełnianych. Ktoś spyta, to co z tą satyną? Może dodana została jedynie do nazwy? Do uszycia tego materiału wykorzystano splot satynowy. W zależności od tego, czy w szyciu splotu wykorzystano „romb” lub „kratę”, materiał nazwany jest bawełną satynową lub satyną bawełnianą. Połączenie materiałów w ten sposób powoduje, że całkowicie wyeliminowane zostają minusy każdego z nich. Elegancja i szyk satyny cieszą oko przy zachowaniu funkcjonalności bawełny. Latem ubrania z takiego materiału dają poczucie delikatnego chłodu i przewiewności, natomiast zimą przyjemnie otulają ciepłem. Materiał taki nadaje się nie tylko do produkcji odzieży, ale także do szycia lekko połyskliwych obrusów, czy już wcześniej wspomnianej pościeli na co dzień. Wygodne rozwiązanie dla osób nielubiących pracowania, gdyż jest to tkanina, które nie jest podatna na gniecenia, jest lekko lejąca, ale nie śliska.
Każdy kto lubi oba te materiały, ale ich wady powodowały u niego uczucie dyskomfortu, ucieszy się na to rozwiązanie. Teraz już rozumiesz, że nie ma żadnej znaczącej różnicy między tym czym jest bawełna satynowa a satyna bawełniana?

Rekomendowane artykuły