Torby eko – co to właściwie oznacza?

Ekologia to natura – w taki sposób myśli większość z nas, więc produkt ekologiczny oznacza ten, który jest wytworzony z naturalnych włókien, które ulegają rozkładowi bez zanieczyszczania środowiska. Po erze plastikowych reklamówek świat zalała fala foliówek, które pływają po oceanach, zaśmiecają lasy, a co najgorsze, nie rozłożą się w ziemi przez kilkaset najbliższych lat.Mówiąc o torbach ekologicznych, myślimy zazwyczaj o torbach z naturalnych włókien. Czy zawsze jest to prawidłowe myślenie?

Torby z papieru

W takie torby najchętniej pakuje się suche i lekkie produkty – pieczywo, kasze, makarony, lekkie ubrania. Torby eko z papieru maja swoje wady – łatwo przemakają, a dodatkowo można je szybko uszkodzić. Nie wytrzymują też większych ciężarów. Rzadko kiedy udaje się użyć ponownie papierowej torby więcej niż 3-4 razy. Papier się szybko rozkłada, lecz ceną za produkcję papieru płacą lasy – jest ich coraz mniej, a to z drzew uzyskuje się potrzebną do produkcji papieru celulozę. Korzystanie z papierowych toreb oznacza jednak w pewnym stopniu degradację środowiska.

Torby z tworzyw biodegradowalnych

Wyglądają jak popularne foliówki, lecz nimi nie są. Te torby się rozkładają, a w zasadzie rozsypują w pył po kilku tygodniach. Problem polega na tym, ze ten pył jest równie szkodliwy, jak plastik. Osadzający się na wodach i roślinach pył utrudnia oddychanie organizmom żywym, więc biodegradowalne torby eko są półśrodkiem.

Torby – szmacianki

Korzystanie z toreb materiałowych to znacznie lepszy wybór. Przede wszystkim są wielorazowego użytku – można je prać i służą przez długie lata. Które z nich lepiej sprzyjają naturze?

Torby ze sztucznych włókien

Ich zaletą jest lekkość i odporność na uszkodzenia. Są produkowane ze sztucznych włókien, więc nie ulegają szybkim zniszczeniom. Nie zaszkodzi im woda ani przeciekające soki. Wystarczy je wyprać i można używać w nieskończoność. To zaskakujące, ale torba ze sztucznego materiału może być bardziej ekologiczna niż torba papierowa, ponieważ lepiej chroni środowisko – można jej używać wielokroć przez dziesięciolecia. Problemem jest oczywiście zerowa biodegradowalność toreb ze sztucznych włókien.

Torby bawełniane

Najbardziej ekologiczne ze wszystkich toreb. Są produkowane z naturalnych, bawełnianych włókien, więc ulegają szybkiemu rozpadowi, bez zanieczyszczania środowiska. Bawełniane torby eko są wielokrotnego użytku. Tak samo, jak ze sztucznych włókien – można ich używać przez długie lata, o jakiś czas wystarczy je dla higieny przeprać. Producenci prześcigają się w kolorystyce i zdobnictwie bawełnianych toreb, lecz warto pamiętać, ze im więcej barwników i naklejek na torbach z bawełny, tym więcej sztucznych chemikaliów zostało użytych do ich produkcji.

Najbardziej naturalne i pożądane są więc bawełniane torby eko w naturalnych barwach i bez nadmiaru ozdób.

Rekomendowane artykuły