Czy pasty wybielające działają?

Jedną z podstawowych zasad związanych z higieną osobistą jest codzienne dbanie o jamę ustną. Regularną pielęgnację tej części naszego ciała stosujemy w celu zachowania odpowiedniego zdrowia zębów, a także z powodów estetycznych – zdrowe i zadbane  odwdzięczą nam się pięknym wyglądem, a co za tym idzie, śnieżnobiałym uśmiechem. Co jednak zrobić, gdy zaniedbaliśmy w przeszłości ich kondycję? Czy modne obecnie pasty wybielające mogą pomóc nam w szybszym uzyskaniu białych zębów?

pasta wybielająca

W jaki sposób działa pasta wybielająca?

Skład wybielających past do zębów nieznacznie różni się od innych produktów tego typu. Wszystkie pasty, zarówno te wybielające, jak i inne, zawierają składniki mające na celu zachowanie zdrowej kondycji naszego uzębienia i jamy ustnej. Te wybielające jednak dodatkowo zawierają w swoim składzie takie elementy jak wodorowęglan sodu, a także nadtlenek wodoru, które są składnikami aktywnymi. Działają one poprzez ścieranie osadu, a także usuwanie przebarwień. Dzisiaj możemy również natrafić na wybielające pasty z aktywnym węglem, który ma podobne właściwości. Regularne stosowanie tego typu past wybielających może w krótkim terminie znacznie zmienić kolor naszych zębów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pasty wybielającej?

Obecnie na rynku mamy do czynienia z coraz większą ilością wybielających past do zębów. Moc wybielania jest w pastach uzależniona od tak zwanego współczynnika ścieralności, który nosi skrót RDA. Im większy jest współczynnik ścieralności, tym lepszy efekt uzyskamy. Co ważne, nie każda pasta nadaje się do codziennego stosowania, dlatego tak ważne jest, by w trakcie wyboru, zwrócić uwagę na ów współczynnik. Standardowo pasta o współczynniku 45 nadaje się do regularnego mycia. Jeżeli natrafimy na pastę o współczynniku wyższym, takim jak 80 czy 90, efekt białych zębów będzie znacznie szybszy, jednak takie pasty nie nadają się do regularnego codziennego użytkowania. Zbyt częste stosowanie wybielającej pasty o bardzo wysokim współczynniku RDA może prowadzić do osłabienia zębów i utraty ich odporności.

Wskazówki dotyczące stosowania pasty wybielającej

W używaniu wybielającej pasty do zębów ważny jest zdrowy rozsądek. Wprawdzie wykorzystanie pasty o wysokim współczynniku RDA może doprowadzić do poprawy kolorytu naszego uzębienia, jednak ryzykujemy tym pogorszenie się jego stanu. Warto regularnie przez dłuższy czas korzystać z pasty o niższym współczynniku, co da równie dobry efekt niż ryzyko w postaci codziennego używania tych o najwyższym wskaźniku.

Rekomendowane artykuły